Roksti Balkanūs. Roksti latgaliski. (Ūtruo dīna)

Roksti Balkanūs. Roksti latgaliski. (Ūtruo dīna)

Ūtruo seminara „Roksti!” dīna ir aizritiejuse. I mums kai vīns nu pīnuokumu ir (i byus) stuosteit par tū, kas te nūteik. Mes sovā nūcejā ticim, ka cytugod byus vēļ vīns seminārs i mes niu asam tī , kas dūd atspīgeliejumu, ka te nav švīteigys sanatorejis apmekliejums.

Piec energiskys reita rūsmis, kur tyka izvyngrynuoti vysi lūcekli i taustekli tykom par puors dalinīkim bogotuoki i varim lapnai saceit, ka ite asam nu vysvysaiduoku Latvejis vītu.

Kam īvīst skaidru īvodu latgalīšu rokstu volūdys atteisteibā, pietneica Ilze Sperga pastuosteja, ka latgalīšu literaturys i raksteibys viesturei ir viļņveideigs atteisteibys ceļš. Vysaidys ītekmis nu cytu volūdu. Nu pyrmuos latgaliskuos gruomotys 1753. godā „Evangelia toto anno” leidz 2007. godā apstyprynuotajim pareizraksteibys nūsacejumim. Kaidys izlūkšņu eipatneibys Zīmeļlatgolā i Dīnvydlatgolā. Tyka apjausme, kū latgalīšu lobā ir darejuši  Fr. Trasuns, N. Rancans, F. Kemps, O. Skrinda i cyti. Tūmār atteisteibys ceļš vēļ turpynojās. Partū ka nikas nav izabeidzs. Vyss ir viņ īsasuocs.

Baltu volūdu specialiste i filologe Muora Muortuzāne stuosteja, ka latgalīši naratai vīns ūtram vaicoj: „Deļkam juosavuica, juopylnveidoj raksteiba, ka var lītuot vacūs lykumus? Tok dorbs ar volūdu ir nabeidzams process – lītojūt volūdu, rūnās problematiskys situacejis. Volūdnīku aizdavums ir vīnuotīs par pareizraksteibys lykumim.”

Piec žurnala „Ir” žurnalistis Anitys Braunys lekcejis par tū, kai pīraksteit lobu rokstu i kas ir žurnalista aizdavums, sekuoja nūdarbeiba par fotografeju, kū vadeja Latgolys fotografu bīdreibys puorstuovi. Teksta materialam ir vajadzeigs ari ilustrativs papyldynuojums. Deļtuo, seviški pi reportažu, jī dominej i draudzejās vīns ar ūtru. Fotografeja, taipat kai i rokstu volūda, īsasuoc nu attīksmis. Na vysi, kam ir jaudeigi aparati, var byut fotografi.

Vokora cielīnī nūsadorbuojom ar teatra aktivitatem. Poši ruodejom treis skečus ci improvizacejis, a vāluokā vokora daļā sagaidejom puora epizodis nu Baļtinovys amatīrteatra „Palādas” īstudiejuma „Ontons i Anne” .

Tai mes i dzeivojom. Lai ari tev loba i jauka dīna.

Vineta & Oskars

Print Friendly, PDF & Email

Komentari