Zynoma 5. storptautyskuos latgalistikys konfereņcis programa

Zynoma 5. storptautyskuos latgalistikys konfereņcis programa

Reigā, 2012. goda 5. i 6. oktobrī nūtiks 5. storptautyskuo latgalistikys konfereņce, kas veļteita Mikeļa Bukša symtgadei.

Latgalistikys konference nūtiks Latvejis Universitatis Humanitarūs zynuotņu fakultatē. Tymā aicynuoti pīsadaleit baltu volūdu viesturis i dialektologejis, baltu tautu viesturis i etnologejis, etnolingvistikys, literaturys viesturis i cytu ar konfereņcis tematim saisteitu zynuotņu nūzaru pietnīki i interesenti.

5. storptautyskuo latgalistikys konfereņce
MIKEĻA BUKŠA MONTUOJUMS
Reigā, 2012. goda 5.–6. oktobrī

5. oktobris, pīktdīne

8:30–9:00 pīsadaleituoju registraceja (LU Humanitarūs zynuotņu fakultate, Vysvolda īlā 4a, 222. aud.)
9:00–9:20 Konfereņcis atkluošona. Mikeļa Bukša dorbu izstuodis atkluošona
(LU Bibliotekys Humanitarūs zynuotņu bibliotekys skaiteitovā)

9:20–11:20 sēdi voda Lideja Leikuma i Jurs Urtāns (205. aud.)
9:20 Arnis Radiņš (Rīga). Arheoloģiskās liecības par latgaļiem
9:50 Jānis Ciglis (Rīga). Agrā un vidējā dzelzs laikmeta kultūras Austrumlatvijā un to loma latgaļu etnoģenēzē
10:20 Edmunds Trumpa (Daugavpils—Rīga). 2010.–2012. g. pētījums par dialektu un izlokšņu robežu izmaiņām Rietumlatgalē: vērojumi, secinājumi, idejas
10:50 Otīlija Kovaļevska (Rīga). Asūnes un Pustiņas kā Baltkrievijas pierobežas pagastu vietvārdi gadsimtu griezumā

11:20–11:40 čajs, kopeja (221. aud.)

11:40–14:10 sēdi voda Sanita Lazdeņa i Henrihs Soms (205. aud.)
11:40 Juris Urtāns (Rīga). Vārtu motīvs Latgales pilskalnu folklorā
12:10 Angelika Juško-Štekele (Rēzekne). Ap duraceņu: muļķīša tēls Latgales kultūrā
12:40 Sanita Lazdeņa (Rēzekne). Skoluot pa vysu dzerauni… Latgalīts — pļuopa?
13:10 Ingūna Teilāne (Daugavpils). Ekspresīvā leksika „Kalupes izloksnes vārdnīcā“
13:40 Armands Kūceņš (Viļņa—Reiga). Leksikys izalasejuma psihologiskī motivatori kai volūdys atīsmis nūsaceituoji

14:10–15:00 dīniškys

15:00 Izstuodis „Latgolas dvēseles tulkam Mikeļam Bukšam 100“ atkluošona
Latvejis Nacionalajā bibliotekā (K. Barona īlā 14, Izstuožu zalē 2. stuovā)
Pīsadola LNB direktors Andris Vylks, M. Bukša meita Irene Bukšs-Ronge (Stokholma) i. c.
Dzīd Vileks nūvoda Škilbanu pogosta folklorys kūpa „Rekavas dzintars“
Ruta Cibule (Bolvi). Nu Janinas Bukšas atmiņu skreines
Brigita Cīrule (Rīga). Miķelis Bukšs un klasiskās vērtības

17:00–19:00 sēdi voda Valentins Lukaševičs i Anna Stafecka (LU golvonuo sāta, Raiņa buļvarī 19, 1. aud.)
17:00 Henrihs Soms (Daugavpils). M. Bukšs un „Latgaļu enciklopēdijas“ projekts
17:30 Skaidreite Kalvāne (Reiga). Latgalīšu vacuokī teksti M. Bukša pietejumūs
18:00 Ilona Salceviča (Ikškile). Latgalīšu literaturys viesture piec Mikeļa Bukša
18:30 Ilga Šuplinska (Rēzekne). Latgalīšu literaturys vaicuojumi vuiceibu prīkšmatā „Literatūra“

19:00 Savīseigys vakarenis

6. oktobris, sastdīne

Volūdnīceibys sekceja (205. aud.)
9:00–11:30 sēdi voda Vilma Šaudeņa i Anna Vulāne
9:00 Iļja Seržants (Bergena—Viļņa). Areālā ietekme uz latgaliešu fonoloģisko sistēmu: „akaņje“ gadījums
9:30 Aleksejs Andronovs (Sanktpēterburga). Latgaliešu literārās valodas mīksto balsīgo līdzskaņu fonoloģiskā patstāvīguma problēma
10:00 Nikole Naua (Poznaņa). Ģenitīvs kā objekta locījums latgaliešu valodā
10:30 Vilma Šaudiņa (Daugavpils). Dažas latgalisko un sēlisko izlokšņu leksiskās paralēles
11:00 Māra Mortuzāne-Muravska (Rīga). Sibīrijas „austrumlatgalieši“ un viņu runa
11:30 Irita Saukāne (Daugavpils). Gramatisko kategoriju apguves dinamika bērna valodā

Literaturzynuotnis i kulturviesturis sekceja (201. aud.)
9:00–11:30 sēdi voda Angelika Juško-Štekele i Īva Kaļneņa
9:00 Ieva Kalniņa (Rīga). Dzejas un dzejnieka tēls A. Spoģa tekstos
9:30 Valentins Lukaševičs (Daugavpiļs). Aizmierstais Aleksandrs Ārmanis
10:00 Ivars Magazeiņs (Daugavpiļs). Vītejuos identitatis atveids Rēzeknis nūvoda Feimaņu pogosta dzeivuotuoju runā
10:30 Sandra Ūdre (Rēzekne). Vaicuojuma formulys latgalīšu dramaturgejā
11:00 Zane Cekula (Rīga). Augu nosaukumi Latgales ziemeļu un dienvidu daļas vietvārdos
11:30 Vineta Vilcāne (Rīga). Priekšstatu par Latgales kulināro mantojumu atspoguļojums Latvijas publiskajā vidē 21. gs. sākumā

12:00 čajs, kopeja (221. aud.)

12:30–14:00 sēdi voda Aleksejs Andronovs i Nikole Naua (205. aud.)
12:30 Anna Vulāne (Rīga). Latgaliešu rakstu valodas vārddarināšanas sistēmas apskats M. Bukša un J. Placinska darbā „Latgaļu valodas gramatika un pareizraksteibas vōrdneica“
13:00 Anna Stafecka (Reiga). Latgalīšu ortografejis vaicuojumi trymdā
13:30 Lideja Leikuma (Reiga). Nazcik aktualu latgalīšu normativuos gramatikys vaicuojumu

14:00–15:00 Diskuseja „Latgalīšu volūda i kultura myusu dīnu sabīdreibā: kaidu es tū radzu“.
Voda Ilga Šuplinska i Jurs Viļums (205. aud.)
Jurs Viļums (Dagda—Reiga). Par Latgolys latvīšu volūdu

15:00 Konfereņcis nūslāgums

16:30 Pīminim literaturzynuotnīku LU profesoru Vitoldu Valeini (27.08.1922.–20.12.2001.)
Pīminis breids Reigys Meža kopūs (sasalaseišona pi I Meža kopu vuortu)

Print Friendly, PDF & Email

Nūtikšonu kalendars

Oct
7
Pīk
11:30 Lekceja “Kur var satikt mālu?” @ tīšsaistē
Lekceja “Kur var satikt mālu?” @ tīšsaistē
Oct 7 @ 11:30 – 13:00
Lekceja "Kur var satikt mālu?" @ tīšsaistē
Daleibai seminarā var pīsasaceit ITE.
14:00 Antoninys Masiļūnis “Povuoru gru... @ Latgolys Kulturviesturis muzejs
Antoninys Masiļūnis “Povuoru gru... @ Latgolys Kulturviesturis muzejs
Oct 7 @ 14:00 – 15:30
Programā: 2022. godā atjaunuotuo izdavuma prezentaceja i stuostejums par 1992. godā izdūtuos A. Masiļūnis gruomotys “Povuoru gruomota” redizaina projektu i tuo realizaceju, prezentej – dizainere Valentīna Siņakova; Daleišonuos atmiņuos, pīsadola: 1992. goda izdavuma dizaina autore[...]
19:00 Rudiņa bals @ Iļžukolna TN
Rudiņa bals @ Iļžukolna TN
Oct 7 @ 19:00 – 23:45
Rudiņa bals @ Iļžukolna TN
20:00 Latgalīšu kukne @ tīšsaistē
Latgalīšu kukne @ tīšsaistē
Oct 7 @ 20:00 – 21:30
Latgalīšu kukne @ tīšsaistē
Vaira informacejis: ITE