Breivais muzykys meistars

Breivais muzykys meistars

Roksta autors: Ināra Volkova, žurnals “A12”

Ir laimeigī cylvāki, kurajim dorbs vīnlaiceigi ir ari valis prīca i pīteikūša nūdarbe, kab justūs pīpiļdeits i puortics. Parosti tai ir ar breivmuokslinīkim, i bīži viņ vaļsts strukturuos struodojūšī nadaudz apskauž tūs, kuri ir uzadrūsynuojuši byut breivi i pošpīteikami. Aleksandrs Meijers ir vīns nu ratūs Latvejā muzykys instrumentu meistaru i ari muzyks. Aleksandra muzykys instrumenti ir skaniejuši Sigvarda Kļavys muzykalajā uzvadumā “Latgales gredzens”.

Vysvaira Aleksandrs ir taisejs stabulis. “Pyrmais, kas maņ truopejuos, beja muola putneņš ar div caurumenim, es saprotu, ka iz tim caurumenim var koč kū spēlēt. I nuokušuo ir stabuleite. Ka saprūti itū priņcipu, tod var ari īsavuiceit spēlēt. Īsavuiceju spēlēt, tod tys ari vīgļuok pasadūd. Gitaru īsavuiceit ir gryušuok, tī ir vysaidys pozicejis, steigys, akordi. Stabule ir vīnbaļseigs muzykys instruments. Vīnkuoršuok, ka ir pacīteiba i dzierde, tod var “ībraukt”. Maņ stabulis pasyuta, taitod, cylvāki ari spēlej,“ stuosta Aleksandrs.

Muzykys školā Aleksandrs ir vuicejīs viņ div godus, Viļānūs. Saime dzeivuoja laukūs, beja puorvarams tuols ceļš, i, kod klasisbīdri pamete muzykys vuiceibys, ari Aleksandrs palyka sātā, tūmār turpynuoja suoktū akordeona spēli: “Taišni par itim instrumentim jau suoču interesētīs, vuicūtīs Tehniskajā universitatē. Nūpierku blokflautu muzykys veikalā, cīš patyka vysu vērtīs i pieteit muzykys veikala plauktūs. I saprotu, ka dažus instrumentus pats varu sataiseit. Tai pakuopeniski tys ari aizguoja, tod suoču spēlēt vīnā nu grupu, perkusejis beja vajadzeigys. Maņ jau pošam ir interesanti, ka var pajimt koč kaidus “gružus” i izgataveit skaņu reikus, kuri teišom skaņ. I ari uzskaņuot, īsapazynu ar meistaru Māri Jansonu, kurs izgataveja tradicionalus muzykys instrumentus. Īvuiceja dažys lītys, tok vairums zynuošonu ir dabuotys pošvuiceibys ceļā – gruomotys i enciklopedejis par muzykys instrumentiem. I pošlaik internetu var izmontuot, bet ar tū es cīš naaizaraunu.”

Aleksandrs Meijers. Publicitatis karteite.

“Es asmu muzyks i muzykys reiku izgataveituojs. Izgataveitūs instrumentus pīduovuojam veikalim. Bet, maņ myzyka ir dzeivysveids, tu vari ceļuot, pabyut cytuos vītuos, nikur naizīmūt. Liduojuma sajiuta, tys laikam muzykantim ir gona bīži. Pazeistu daudzus, kuri nav muzykanti, bet jim pateik reizem saspēlēt. Varbyut tu cytā realitatē vari pabyut, leidzeigi kai kinā ci teātrī, kurs nav tik cīš saisteits ar kasdīnu,” atkluoj Aleksandrs.
Aleksandrs pīzeist, ka byutiski ir eistynuot sovus sapynus, na vīnkuorši struoduot: “Ka niu vaicoj, par kū cylvāks grib byut, izaruoda, ka jis grib vīnkuorši naudu peļneit. Taida vīnkuorša patīseiba, ci, pīmāram, gryb byut par direktoru. Niu jau ir sovaižuok, nakai mes bierneibā bejom dūmuojuši. Ir tei komercializaceja, myusu bierneibā tys beja vaira izleidzynuots, nabeja kotram ūtrajam gribiešonys byut par tū, kas ir izdeveiguok. Pošlaik, verās vīns iz ūtru i izviertej sovys darbeibys.

Maizis i sirds dorbs ir muzykys instrumenti. Tū es ari doru, maņ pošam pateik, i šod tod ari cylvākim vajag. I eistineibā ir pateikami, ka vajag i tev, i cytim. Nabyutu labi sātu taipat viņ aizgryust ar izgataveitim instrumentiem, koš te jau vysa gona. Kod apniks, maņ redzīs, ka naapniks. Var īt viņ dziļumā, var sataiseit lobuok. Sevkuru reizi īīt koč kas jauns, var lobuok padareit. Var taiseit viņ stabulis, tod tys var apnikt, bet ka izgatavej vysaidus instrumentus. Maņ vysu laiku pateik izgataveit koč kū sovaižuoku, jaunu, maņ rutina, kas vīnaids napateik. Ka īlic internetveikalā i vysim vajag, tod byus juotaisa piec vīna standarta. Pagaidom es jiutu, ka maņ ir gona tai. Maņ bīži viņ ir patics byut autsaidē, kab nabyutu taids kai vysi cyti. Varbyut tys nav nimoz tik labi, ka tys ir golvonais mierkis. Bet tys maņ koč kaidā ziņā patyka. Ka pateik i nūsadorboj, tod tys ir vīns, bet, ka tei ir obligata praseiba, tod tamā var byut pretesteiba. Na sevkuram veicās dareit tū, kas pateik. I, ka dori tū, kas pateik, juosariekinoj, ka ar tū navarēs daudz nūpeļneit. Bet tys, ka tev itys dorbs pateik, laikam ir svareiguoks par tū, kū tu vari nūpeļneit.”

Roksts sagataveits sadarbeibā ar portalu lakuga.lv ar Vaļsts regionaluos atteisteibys agenturys finansialu atbolstu nu Latvejis budžeta leidzekļu projektā “Robežlīnijas”.

Print Friendly, PDF & Email

Nūtikšonu kalendars

May
24
Ūtr
19:00 Latgalīšu rokstu volūdys nūdarbeiba @ tīšsaistē
Latgalīšu rokstu volūdys nūdarbeiba @ tīšsaistē
May 24 @ 19:00 – 20:30
Bīdreiba “LgSC” sadarbeibā ar latgalīšu kulturys ziņu portalu lakuga.lv aicynoj iz ostoņom latgalīšu rokstu volūdys tīšsaistis bezmoksys nūdarbeibom, kab kotrys interesents varātu izzynuot vaira par latgalīšu rokstu volūdu i īsavuiceit tuos pamatprincipus. Latgalīšu rokstu volūdys[...]
May
25
Tre
16:00 Maja dzīduojumi pi krysta ar etn... @ Vabalis krysts
Maja dzīduojumi pi krysta ar etn... @ Vabalis krysts
May 25 @ 16:00 – 17:30
Majs katuoļu bazneicys kalendarā ir Svātuos Jaunovys Marijis mieness – laiks, kod Vabalē teik izpuškuoti ceļa molys krysti i nūteik maja dzīduojumi. Ari itūgod, saglobojūt vīnu nu namaterialuo kulturys montuojuma tradiceju, pogosta ļauds teik aicynuoti[...]
May
26
Cat
19:00 Daņču vokors ar folklorys kūpu “... @ Augšdaugovys nūvoda kulturys centrs "Vārpa"
Daņču vokors ar folklorys kūpu “... @ Augšdaugovys nūvoda kulturys centrs "Vārpa"
May 26 @ 19:00 – 21:00
Daņču vokors ar folklorys kūpu "Dyrbyni" @ Augšdaugovys nūvoda kulturys centrs "Vārpa"
Leidza: ārtys mainis kurpis doncuošonai, dzeramais iudiņs. Daleiba breiva.
May
27
Pīk
15:00 Diskuseja par Latgolys parka att... @ Reiga
Diskuseja par Latgolys parka att... @ Reiga
May 27 @ 15:00 – 17:30
Diskuseja par Latgolys parka atteisteibu @ Reiga
Reigys dūme piec latgalīšu navaļstiskūs organizaceju rūsynuojuma lāmuse Moskovys duorzu Reigā puorsaukt par Latgolys parku. Kab dūmuotu, kai reizē ar itom puormaiņom parku padareit par pīviļceiguoku teritoreju i īspieju reidzuonim car tū vaira izzynuot par[...]
20:00 Jura Ostrovska koncerts @ Tiļžys kulturys i viesturis noms
Jura Ostrovska koncerts @ Tiļžys kulturys i viesturis noms
May 27 @ 20:00 – 22:00
Jura Ostrovska koncerts @ Tiļžys kulturys i viesturis noms