Kaida ir latgalisku zeimynu pīvīnuotuo vierteiba?

Kaida ir latgalisku zeimynu pīvīnuotuo vierteiba?

Roksta autore: Sandra Ūdre, portals lakuga.lv

Zeimyns, kai muoca marketinga teorejis, nav viņ uzroksts iz precis īpakuojuma ci izkuortne. Tys ir prīškstots klientu i piercieju pruotūs, kuru uzjiemiejam juosaceņš pīduovuot unikalu i jāgys pylnu. Voi itymā var paleidzēt latgaliskuo identitate? Saroksts ar latgaliskim zeimynim i uzjāmumu nūsaukumim nav nimoz cik eiss, vuords “sāta” vysaiduos kombinacejuos pasaruoda pat nazcik nūsaukumūs, puorejī – pīsatur pi originalitatis vīnā eksemplarā. Daži uzrunuotī nu vaicuojuma, kaida ir latgalisku zeimynu pīvīnuotuo vierteiba, nūsabeida, cyti – ar puorlīceibu atsasauce. Pīduovojam treju uzjāmumu latgaliskuo zeimyna radeišonys i uzturiešonys pīredzi.

Uzjiemieja Ingūna Semule (socialais uzjāmums “Puordare”):

“Maņ svareigi, lai nūsaukumā atsaspīgelej tei vīta, regions, nu kurīnis es asmu. Partū latgaliskais nūsaukumā. Ar muna uzjāmuma nūsaukuma uztveri ir dažaidi. Cylvāki nu Reigys izreiz vaicoj, kū tys nūzeimej. A Latgolā dzeivojūšī maņ puorprosa, voi tys nav saisteibā ar puoridareišonu. Jī nauzker ituo vuorda dūmu – ūtreizeja puorstruode kūpā ar latgaliskū identitati.

Tūmār maņ vysbuožuok ir bejs tai, ka cylvāki, pyrms sateik mani, jau īprīšk ir sameklejuši  informaceju, kū vuords nūzeimej, ir lasejuši muna uzjāmuma aprokstu, īsapazynuši ar vizeju. Tod jim vaira nasalīk, ka byutu kas par puoridareišonu.

Sarežgeituokais vuordā ir “uo” izruna. Nu marketinga vīdūkļa nūsaukumam juobyun vīnkuoršam, izreiz saprūtamam. Varbyut es asmu styurgalveiga taidā ziņā, ka es grybātum maineit itū attīksmi. Nu pyrmajā šaļtī nav skaidrys, kas par vuordu. Bet munā gadejumā paskaidruot, kū tys nūzeimej, i ir tei pīvīnuotuo vierteiba. Veidojās dziļuoks kontakts ar pavaicuojušū cylvāku, tys ir pat īmeslis sarunu vyspuor uzsuokt. Ka cylvāks ir pasainteresiejs, kū tys nūzeimej, munā redzīnī jam jau ir interese. I, kod es pastuostu vēļ sovu vizeju, i tei interese turpynojās, tys ir vēļ foršuok. Taitod nūsaukums ar sovu sarežgeiteibu pylda sovu funkceju – pīsaista, pajem i nūvad iz tuoļuokom darbeibom.

Tai ir, es dūmoju sovaižuok i doru pa sovam.”

Uzjiemiejs Vladimirs Vengra (autoserviss “Sāta”):

“Itei firma maņ daguoja nu drauga, jam beja tys nūsaukums taidā nūzeimē, ka pilna muoja ar santehniku, kū puordūd. Jis maņ jū pyrms 25 godim atdeve, a nūsaukums maņ cīš patyka. Nivīns nu muna servisa klientu nav sacejs, ka nūsaukums napatyktu. Tai palyka, tai struodoju. Golvonais, ka pošam pateik, tod i lītys īt.”

Uzjāmuma direktors Aleksandrs Bazilevs (kafejneica “Lizeika”):

“Myusu uzjāmumam Rēzeknē pīdar treis kafejneicys: “Restart”, “Argo” i “Lizeika”. Pādejuo atsarūn Rēzeknis nūvoda pošvaļdeibys ākā, i jai ir latgalisks nūsaukums. Ni “Karote”, ni “Ложка”. Kai nūsaukt, pīduovuojums beja nu myusu pusis, bet, tai kai asam Rēzeknis nūvoda ākā, mums beja svareigi, lai jī myus pījimtu, lai mes jūs vidē īsadarātu, partū kafejneicys nūsaukums izlamts kūpeji ar pošvaļdeibu.

Latgaliskais pasaruoda ari pīduovuojumā, pi myusu ir originala šmakovka, iedīņkartē vysmoz div iedīni ir eisti latgaliski. “Lizeika” konceptuali nūzeimej ari dreizu apkolpuošonu i saprūtameibu izvēlē, i tuos nav tikai karbonadis.

Vītejī itū vuordu saprūt i pījam, myusu logotipā ari ir izzeimāta lizeika, kotrys vīsmīļs voi bārmeņs var paskaidruot ituo vuorda nūzeimi. Da ituo ir bejuši viņ div dareišonuos atbraukuši reidzinīki, vīns nu jūs ministrs, kas nav saprotuši vuorda nūsaukumā i pavaicuojuši, kū nūzeimej “lizeika”.”

Roksts sagataveits projekta “Latgales kultūrtelpa: problēmas, analīze un atspoguļojums portālā lakuga.lv” ītvorūs. Projektu finansej Medeju atbolsta fonds nu Latvejis vaļsts budžeta leidzekļu.

Print Friendly, PDF & Email

Nūtikšonu kalendars

Mar
26
Svā
all-day Intys Rukys fotografeju izstuode @ Latgolys viestnīceiba GORS
Intys Rukys fotografeju izstuode @ Latgolys viestnīceiba GORS
Mar 26 all-day
Latgolys viestnīceibys GORS 1. stuova seminaru telpā eksponātys 2020. godā Bolvu Nūvoda muzeja kruojumā tykušuos fotografejis nu Intys Rukys kolekcejis “Zem tām pašām debesīm”. Kolekceja veiduota treis godu garumā – vosoruos, fotografei gastejūt Bolvu nūvodā[...]
all-day Izstuode “Maraṇasati. Latgales m... @ Latgolys viestnīceiba GORS
Izstuode “Maraṇasati. Latgales m... @ Latgolys viestnīceiba GORS
Mar 26 all-day
Juoņa Šneidera i Guntara Gritāna izstuode “Maraṇasati. Latgales māju stāsti” ir div autoru redziejums par laiku, kas īvīš izmainis Latgolys sātu liktiņūs. Izstuodis koncepceja pyrmajā šaļtī, ruodīs, aicynoj reflektēt par aktualu problemu Latvejā – lauku[...]
15:00 Izruode “Divejis vyrtuvē, naskai... @ Daugovpiļs teatris
Izruode “Divejis vyrtuvē, naskai... @ Daugovpiļs teatris
Mar 26 @ 15:00 – 16:30
Izruodis pamatā ir ukraiņu dramaturga Aleksandra Mardaņa luga “Muotis i meitys” (“Дочки-матери”), lugu latgaliski tulkuojuse Kristīne Veinšteina. Tei byus gondreiž kriminala komedeja Olega Šapošnikova režejā i viesteis par div liktiņa nalutynuotom sīvītem, kurys par speiti vysim[...]
Mar
29
Tre
12:00 Izruode “Spreideits” @ Daugovpiļs teatris
Izruode “Spreideits” @ Daugovpiļs teatris
Mar 29 @ 12:00 – 13:00
Pyrmū reizi nu teatra skotuvis puosoku luga „Sprīdītis” izskanēs latgaliski! Izruode ir paradzāta kai tim, kurim latgalīšu volūda ir dzymtuo, tai tim, kurim gribīs tū lobuok īpazeit, jo Spreideiša laimis mekliejumi ir labi zynomi i[...]